Gala Sportu Akademickiego za nami!

W dniu 21 października 2021 w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Gala Sportu Akademickiego połączona w tym roku z inauguracją obchodów 100-lecia AZS Gdańsk. Podczas niej nagrodzono tegorocznych medalistów Igrzysk Olimpijskich z Tokio, wyróżniono medalistów Igrzysk w całej historii AZS Gdańsk, wręczono nagrody indywidualne i jak co roku nagrodzono najlepsze uczelnie w Akademickich Mistrzostwach Polski 2021. 

W gdańskiej Gali nie zabrakło mocnych akcentów związanych z Uniwersytetem Gdańskim. Całość wydarzenia poprowadził duet – Aleksandra Szutenberg (absolwentka wydziału ekonomicznego UG) i Tomasz Aftański (Z-ca Dyrektora Centrum WFiS UG).   

Nagrodę za drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w typie uniwersytetów odebrali – Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, Dyrektor Centrum WFiS – Jan Patok i Prezes AZS Uniwersytet Gdański – Piotr Walczak. Prorektor pojawił się na scenie raz jeszcze odbierając nagrodę za 4. Miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Nasi sportowcy w tegorocznej rywalizacji ustąpili tylko Politechnice Gdańskiej (obroniła tytuł mistrzowskiego), AGH Kraków i Uniwersytetowi Warszawskiemu – wszystkim serdecznie gratulujemy znakomitych rezultatów. 

Władze AZS doceniły też pracę organizacyjną Weroniki Wieżynis – studentki Uniwersytetu Gdańskiego zawodniczki ekstraligowego zespołu AZS UG Futsal Ladies, która otrzymała prestiżową nagrodę im. Eugeniusza Pietrasika. 

Gala AZS miała w tym roku znakomitą oprawę. W ECS zaprezentowali się tegoroczni medaliści Igrzysk Olimpijskich warto nadmienić, że w Tokio aż 9 z 14 medali było dziełem zawodniczek i zawodników AZS. Do Gdańska przyjechali mistrzowie olimpijscy Anita Włodarczyk, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dawid Tomala, Kajetan Duszyński i Karol Zalewski, a także inni medaliści Justyna Iskrzycka, Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak i Anna Puławska. Wszyscy obecni na gali medaliści otrzymali wyjątkowe nagrody – Złote Gryfy. Z okazji obchodów 100-lecia okolicznościowymi paterami uhonorowano medalistów Igrzysk Olimpijskich ze środowiska AZS Gdańsk. Na scenie mogliśmy m.in. Leszka Blanika, Adama Korola  

Tekst: Piotr Walczak 

Zdjęcia: Grzegorz Jędrzejewski