20 kwietnia Centrum Akademickiego Związku Sportowców zalała fala głosów młodych ludzi. Przedstawiciele z całej Polski spotkali się w Wilkasach po to, aby wspólnie pracować nad strategią AZS.
W dniach 20 – 23 kwietnia liderzy AZS spotkali się na szkoleniu, które miało miejsce w Centrum Akademickiego Związku Sportowego z Wilkasach. Uczestnicy już od pierwszego dnia mieli możliwość integracji podczas meczu siatkówki odbywającego się na jednym z boisk dostępnych na terenie obiektu.
Dla studentów przygotowane były zajęcia teoretyczne, które zaplanowane były na dwa dni pobytu. Dariusz Piekut, Sekretarz Generalny AZS oraz Mariusz Walczak, Wiceprezes ds. Rozwoju dostarczyli liderom wiedzę na temat działalności organizacji. Poruszyli oni kwestię historii AZS oraz opisali najważniejsze obszary działania związku. Katarzyna Różniata (AZS UMed Łódź) i Agnieszka Kapusta (AZS Lublin) opowiedziały o działalności i dobrych praktykach AZS na przykładzie klubów, z którymi są związane. Z kolei, Rafał Jachimiak (AZS Warszawa) i Marcin Kotowoda (AZS Lublin) przedstawili tajniki organizacji imprez sportowych. W trakcie zajęć umożliwiono zaplanowanie własnego wydarzenia, które można by było zrealizować w przyszłości. Marianna Pikul, działaczka w ramach Erasmus+, opowiedziała o programie oraz udowodniła, dlaczego warto wziąć w nim udział jako działacz wolontariatu.
Pomiędzy zajęciami teoretycznymi, na liderów AZS czekały inne atrakcje – ognisko, szanty w pobliskiej tawernie, czy też gra terenowa, która przybliżyła każdemu teren Centrum AZS w Wilkasach.
Jedną z niecodziennych aktywności było uczestnictwo w grze dla osób z niepełnosprawnościami, tzw. goalballu. Sport ten polega głównie na użyciu słuchu. Uczestnicy, biorący udział w tej części szkolenia, mieli zakryte oczy ciemną opaską. Drużyna reprezentująca Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS wprowadziła chętnych w świat osób niewidomych i pozwoliła doświadczyć to, co czują niewidomi sportowcy.
Istotnym elementem dnia były również wieczorne kuluary. Codziennie wyznaczano gospodarza spotkania, które to miało posłużyć integracji. W jednym pokoju gromadziła się większość uczestników szkolenia po to, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, a przed wszystkim bliżej siebie poznać.
– Przyznam szczerze, że dla mnie była to bardzo dobra okazja do tego, aby lepiej poznać uczestników szkolenia, tuż poza zajęciami – powiedziała Ola Lewandowska, przedstawicielka AZS UG.
Ostatniego wieczoru liderzy mieli okazję wziąć udział w burzy mózgów, która miała na celu ukierunkowanie strategii Akademickiego Związku Sportowego na najbliższe lata. Maciej Chudkiewicz, coach i trener grupowy, zadał kilka pytań, na które kolejno mieli odpowiedzieć uczestnicy szkolenia. Każdy mógł wymienić się swoimi poglądami na temat tego, po co istnieje AZS, bądź podzielić się uwagami dotyczącymi funkcjonowania organizacji.
– Jako osoba, która pierwszy raz uczestniczyła w Akademii Liderów AZS, mogę powiedzieć, że to jedne z lepszych doświadczeń w moim życiu. Przyjeżdżając tutaj nie sądziłam, że wyjadę stąd z mnóstwem wiedzy, nowymi znajomymi, ale przede wszystkim wspomnieniami. Wspomnieniami, które będą żywe jeszcze długo po wizycie w Wilkasach – przyznała Kinga Trzebiatowska, z AZS UG.