Po snowboardzie czas na narty

W Zakopanem 4 marca 2024 roku zaczynają się Akademickie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim. Udział weźmie 160 kobiet i 221 mężczyzn czyli w sumie 381 zawodników z Akademickich Związków Sportowych. Do Zakopanego, pojechała reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Melania Rewerelli, Aleksandra Sztejnwald, Hanna Gorzelańczyk, Aleksandra Grabowska, Aleksandra Grochowska, Mikołaj Masiak, Jan Nadzieja, Maciej Wesołowski, Jan Witek, Franciszek Dębowski. Skład został wyłoniony podczas AMPomorza, które odbyły się 22 lutego 2024 na stoku Koszałkowo-Wieżyca. Zawody będą rozgrywane od 4 marca do 7 marca.

Pierwszego dnia 4 marca odbędzie się odprawa techniczna. Zawody zaczną się 5 marca od eliminacji w slalomie gigancie. Kolejnego dnia odbędą się eliminacje w slalomie. Całe zawody zakończą się 7 marca, odbędą się wtedy finały w obu konkurencjach oraz podsumowanie i ceremonia medalowa.

Slalom gigant jest odmianą slalomu. Te dwie konkurencje różnią się  głównie bramkami na trasie. W slalomie narciarze muszą być w stanie skręcać wokół zwrotnych bramek ustawionych blisko siebie. Natomiast w slalomie gigancie bramki są zdecydowanie większe i dłuższe. W obu konkurencjach odbywają się dwa przejazdy z których łączny czas decyduje o wyniku.

W 2023 roku reprezentacja kobiet z UG zajęła 2  miejsce w klasyfikacji uniwersytetów natomiast w klasyfikacji generalnej zostały sklasyfikowane na miejscu 10 natomiast mężczyźni zajęli 6 miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Był to bardzo dobry wynik jak na warunki w jakich trenują pomorscy Narciarze. Po AMPomorza można się spodziewać powtórzenia wyniku jest to dobry prognostyk dla narciarzy z UG.